Ľudia

Ľudia v TAHAMATAM

Marek „Sväťo“ Svätený

Marek SvätenýPráca s deťmi ma vždy veľmi bavila, lebo ma stále posúvala dopredu. Keď som mal 12 rokov stal som sa skautom 13.oddielu a o päť rokov neskôr som mal vlastný oddiel. Ako vodca 30.oddielu Kajmanov som viedol tento oddiel s veľkým odhodlaním desať  rokov a snažil som sa dať do toho úplne všetko. Tam som nabral nové skúsenosti a prax s deťmi. Prežil som tam najkrajšie roky svojho života.

Láska k prírode a práca s deťmi ma však spútala a ukázala novú cestu. Cestu novým dobrodružstvom, cestu k novým výzvam. A preto som založil spolu s Lišiakom združenie TAHAMATAM. Začiatok bol veľmi ťažký ale zároveň krásny. V súčasnosti v združení organizujem stanové tábory, som hlavným vedúcim na tábore, som vedúcim turistického krúžku a celkovo dohliadam na fungovanie a plynulý chod celej organizácie.

info@tahamatam.sk

 

Andrej „Lišiak“ Svetko

Andrej SvetkoVyštudoval som učiteľstvo na fakulte telesnej výchovy a športu. Do začiatku štúdia na vysokej škole som navštevoval Slovenský skauting. Najviac ma očarilo táborenie vo voľnej prírode a tak som sa so Sväťom rozhodol založiť združenie, ktorého základným pilierom budú letné tábory.  Odvtedy prešlo už 10 rokov a ja ešte stále s účastníkmi každým rokom prežívam rovnakú vlnu dobrodružstva, súťaživosti, nadšenia z prírody ako kedysi.

Každým rokom spolu s ostatnými nadšencami staviam tábororganizujem letné stanové tábory, kde som hlavným vedúcim. Okrem toho sa tiež angažujem ako herec divadla Rarášok aj ako herec  a technická  podpora divadla Zrakáč (divadla slabozrakých a  nevidiacich), s ktorým spolupracujeme. V súčasnosti pracujem ako pedagóg na súkromnej škole.
tahamatam@hotmail.com

 

 

Františka „Fany“ Rohaľová

Ja som jeden z najmladších členov TAHAMATAM, pretože v organizácií pôsobím iba od roku 2012. Aj keď som najmladším členom nášho tímu, mám však bohaté skúsenosti s prácou s deťmi a mládežou a rovnako s organizáciou táborov.

Podobne ako ďalší „tahamaťaci“, som aj ja viac ako 10 rokov dobrovoľne pracovala ako animátorka v jednej detskej a mládežníckej organizácií. A keďže som túto svoju „prácu“ mala rada, rozhodla som sa v nej pokračovať.

Pre všetky činnosti a aktivity TAHAMATAM sa snažím zabezpečovať finančné či materiálne prostriedky a to prostredníctvom písania projektov či rôznych grantov, okrem toho tiež vediem krúžok malých kreatívcov a som zodpovedná za chod MC v Devíne 🙂

frantiska.rohalova@tahamatam.sk

 

 

Gabika a Čičo

 

Do TAHAMATAM som sa dostala náhodne. Pred 3rokmi ma oslovil kamarát, že im chýba zdravotná sestra do tábora. Bez váhania som túto ponuku prijala,  nakoľko veľmi rada spoznávam nové miesta, výlety do prírody a hlavne som za každú srandu. Rada pracujem s deťmi a bola to pre mňa nová výzva na ďalšie dobrodružstvá. Na letných táboroch Tahamatam som hlavnou vedúcou na turnuse Robinsona.

V súkromí pracujem ako zdravotná sestra a doma mám dve dospelé deti. Všetky deti beriem ako moje vlastné a pre to sa mi aj ťažko s nimi lúči ale viem, že sa za rok stretneme zas.

Moje motto: Nehľaď do minulosti, neplánuj ďalekú budúcnosť, využi prítomný okamih, ktorý Ti je daný ako obrovská milosť.

 

 

 

 

 

Henrich ČuchranHeno

 
Jedného dňa sa mi, v tej dobe ešte na základnej škole, dostal do rúk letáčik s ponukou táborov TAHAMATAM. Doma som pozrel stránku, vybral tábor a moja mama ma naň prihlásila.
Keď som sa vrátil z môjho prvého stanového tábora, na ktorom mi robil vedúceho Lišiak, vedel som, že to bol najlepší tábor, aký som kedy zažil a určite som chcel ísť aj o rok. Išiel som. Chodil som rok čo rok, niekedy aj dva krát za rok a miloval som to stále viac a viac. Raz mi na tábore robili vedúcich Gabika s Čičom a od tej doby sme boli neskutočný kamaráti a chodil som na tábory len s nimi. Posledné roky chodím robiť vedúceho s nimi, no určite plánujem byť hlavný vedúci na svojom turnuse.
 
S prácou s deťmi som nemal skoro žiadne skúsenosti, no časom som si to úplne prisvojil. Na táboroch čerpám skúsenosti zo skautingu, na ktorý som v minulosti chodieval a mojích outdorových aktivít ako napríklad horolezectvo, turistika, survival. V súčastnosti študujem strojárstvo a robím inštruktora v lanovom parku v Žiline odkiaľ aj pochádzam…. TEŠÍM SA NA STRETNUTIE S VAMI !!!

 

Marián Majky Makva

 

Jedinečnosť týchto táborov a prístup organizátorov ma zaujala natoľko, aby som sa rozhodol pre dlhodobú spoluprácu. Moje prvé kroky s animovaním začali už v roku 2009, keď som ako dobrovoľný animátor v Partizánskom získaval svoje prvé skúsenosti, hodnoty a jedinečný prístup k deťom, cez rôzne workshopy, školenia, ale samozrejme aj tábory. Po 3 rokoch, som sa rozhodol svoje  znalosti preniesť aj do iných organizácií. Či už ako hlavný vedúci v Horných Hámroch keď išlo o konské tábory, alebo neskôr keď som si  založil spolu s ďalšími kvalitnými animátormi vlastnú organizáciu, kde organizujeme denné tábory v Bratislave dodnes. Tu som aj ako manažér aktívne pôsobil do konca roku 2020. Okrem toho som pôsobil ako animátor v rôznych organizáciách, kde som sa pravidelne zúčastňoval rôznych táborov od voľnočasových, cez príbehové, vojenské, plavecké, futbalové tábory, až po tanečné sústredenia. Počas tejto cesty od animátora až po organizátora táborov som získal mnoho skúseností, či už v komunikácií s deťmi, tvorby programu, riešenia krízových situácií až po jedálniček pre deti. Za týchto 12 rokov v rôznych rolách, som si uvedomil, čo ma najviac napĺňa a to je práve ta základná vec a to byť animátorom, byť tu pre deti na 100% počas tábora, venovať im svoju pozornosť, odovzdávať svoje vedomosti a byť tu pre nich keď ma potrebujú.

 

 

Bernard Brisuda

 

Ako dobrovoľník som dlhé roky pracoval s deťmi v eRku – hnutí kresťanských spoločenstiev detí. Od roku 2013 organizujem letnú mládežnícku miniligu pre mladých futbalistov na originálnom drnovom ihrisku. Neplánoval som sa vybrať profesionálnou pedagogickou dráhou, avšak už od konca VŠ sa pohybujem v prostredí základných škôl. Väčšinou ako vychovávateľ v klube alebo učiteľ geografie. S Tahamatamom ma zoznámil práve kolega z petržalského Felixu, Andrej a.k.a. Lišiak. Párkrát som bol vypomôcť chlapcom pri stavbe táboriska a mám s Tahamatamom aj dva týždne odstanované. V lete 2021 budem vedúcim turnusu Cesta časom. Od konca roku 2020 som predsedom OZ Hravé hlavy, ktoré má cieľ podporovať prácu s mládežou v mesta Nemšová a v okolí. 

 

 

 

 

 

Matej Ďula Ďurech

 

Skromne môžem povedať, že animovaním sa mi otvoril nový „úžasný“ život. Oči mi „otvoril“ môj tímový kolega Maťo, ktorý mi ukázal, čo obnáša byť animátor. Vtedy ešte ako účastník tábora som vypomáhal. Samozrejme nemal som žiadnu zodpovednosť a nemusel nič vymýšľať, ale aj tak ma to veľmi chytilo a čakal som na  leto, kedy budem dosť starý na to, aby som mohol animovať naplno ako vedúci so všetkým, čo k tomu patrí.  Tábory, na ktorých som vyrastal,  sa už nerobia a tak som musel hľadať niečo iné. Prešiel som pár táborov a škôl v prírode a stretol tam človeka, ktorý ma priviedol sem. Dozvedel som sa o tomto zaujímavom koncepte a  hneď som vedel,  že to chcem skúsiť a zažiť niečo nové na stanovom tábore „TAHAMATAM“.  Btw ten človek sa volá Majky. Naše cesty sa prostredníctvom TAHAMATAM spojili a ja verím že zostaneme spolupracovať spolu čo najdlhšie. 
Ešte v skratke niečo o mne. Som energický človek a mojím cieľom je  s úsmevom sa pozerať na svet. Snažím sa byť v pohode a tým dodať okoliu okolo mňa silu vydržať to so mnou:). Teraz som študentom Informatiky v Košiciach a končím tretí ročník. Mám rád prírodu, cyklistiku, hokej, rád si zahrám aj nejakú tú strieľačku na počítači, ale zo všetkého najviac mám rád spoznávanie nových ľudí a stretávanie sa s priateľmi a rodinou.